niedziela, 30 kwietnia 2017

Zamek Laudon w Wiedniu
W zasadzie nie jest udostępniony do zwiedzania, obecnie znajduje się tu Akademia Administracji Publicznej. W 1776 roku zamek nabył feldmarszałek Ernest Laudon i mieszkał tu  do śmierci w roku 1790. W wyniku awansów i dzięki wrodzonemu talentowi osiągnął stopień generała. Doskonała służba w czasie wojny siedmioletniej sprawiła, że w 1758 r. został mianowany baronem , a następnie, po bitwie pod Kunowicami w 1759 r., marszałkiem armii austriackiej. Laudon był dowódcą naczelnym wojsk austriackich w czasie wojny o sukcesję bawarską, zwanej także wojną kartoflaną, w 1778 r. oraz w wojnie austriacko-tureckiej toczonej w latach 1788–1791.
                        Jego postać została uwieczniona na pomniku Marii Teresy w Wiedniu. 



















środa, 26 kwietnia 2017

                                                                   Króliczek Tilda
Trochę się namęczyłam. Nie jestem specjalistką od szycia, słabo radzę sobie z wykrojami i po zszyciu spodni wyszła mi nieforemna spódnica, ale poradziłam sobie. Zajęło mi to cały dzień.






piątek, 21 kwietnia 2017

               Ruiny zamku Dobra-Waldviertel. Nazwa zamku pochodzi od południowo - słowiańskiego słowa dobov, które oznacza las dębowy. Zamku nie udało się zdobyć ani Husytom ani Szwedom. Niestety ostatni właściciel warowni Johann Philipp von Ehrmann doprowadził zamek do ruiny. Kamieni z zamku używano do budowy okolicznych domów. W 1958 powołano fundację , która podjęła się opieki nad zamkiem. Obecnie przeprowadza się rekonstrukcję budowli.


















poniedziałek, 17 kwietnia 2017

                               Zamek Greillenstein wzniesiony został w drugiej połowie XVI wieku. Fundatorem warowni byli hrabiowie von Kuefstein i zamek pozostaje w rękach tego rodu do czasów obecnych. Budowla przetrwała praktycznie bez większych zniszczeń okres burzliwych czasów wojny trzydziestoletniej a także oszczędzona została podczas dwóch ostatnich wojen światowych. Dzięki temu zachowały się tu oryginalne wnętrza. Na przełomie XVII i XVIII wieku rezydencja została otoczona malowniczym barokowym parkiem z którego właściwie niewiele zostało Obecnie w murach zamku znajduje się muzeum. Zwiedzający zobaczyć mogą tu m in. imponującą kolekcję wykonanych z piaskowca figur i krasnali ogrodowych. Rezydencja Kuefsteinów znajduje się w pobliżu małej miejscowości Röhrenbach.













                                                                Nasz król Jan Sobieski