piątek, 23 czerwca 2017

                                      Lampiony -  moja pierwsza zabawa foremkami silikonowymi.






środa, 14 czerwca 2017

                               Český Šternberk to miasto w środkowych Czechach, położone nad rzeką Sázavą. Najcenniejszą atrakcją turystyczną jest tu monumentalny gotycki zamek obronny, jeden z najlepiej zachowanych najstarszych zamków dynastycznych w Czechach. Został zbudowany w 1241 roku przez Zdeslava z Divišovec, którego ówcześni nazwali "Šternberkiem". To niezwykłe i nadzwyczajne, że do dziś zamek jest nadal w posiadaniu tej rodziny. 
Wnętrza zamku otwarte są dla zwiedzających i urządzone w stylu barokowym. Trasa zwiedzania prowadzi przez 15 bogato wyposażonych pokoi. Kolejno przechodzimy przez:
- dużą, pięknie urządzoną salę rycerską z wieloma cennymi zbiorami,
- pięknie zdobioną kaplicę św. Šebestiána,
- żółty salon z wczesnobarokową sztukaterią w stylu Ludwika XVI,
- przytulną bibliotekę z kilku tysiącami tomów ksiąg i doskonałym obrazem, który jest przypisany Peterowi Brandlowi,
- dużą jadalnię zdobioną srebrnymi arkuszami, której ściany zdobi piękna kolekcja portretów członków rodziny Šternberków,
- orientalny hall i salę śniadaniową z kolekcją srebrnych figurek oraz wyposażonych w kwieciście zdobione meble,
- gabinet Jiřího Šternberka, w którym znajduje się drzewo genealogiczne rodu Šternberków z ponad 63 portretami przodków w historycznych kostiumach i mundurach,
- cztery kolejne pokoje, w których możemy posmakować kolejno: rokoka, biedermeieru, empiru i baroku,
- salon myśliwski, którego ściany ozdobione są różnymi trofeami zwierzęcymi,
- schody wejściowe, które zamykają trasę zwiedzania, a gdzie możemy podziwiać obrazy pędzla Filipa Šternberka, przedstawiające sceny batalistyczne z XVIII, XIX i XX wieku.
Na zamku możemy podziwiać wspaniałą kolekcję grafik, miedziorytów o tematyce wojny trzydziestoletniej, tzw. srebra holenderskie czyli miniatury z XVII wieku, którą stworzył na początku XX wieku Jiří Šternberk. Kolekcja liczy 545 dzieł i stanowi jedną z najbardziej znanych tego typu kolekcji. Ekspozycje w salonach wzbogacone są kolekcjami historycznej broni, rzadkiej porcelany i różnymi przykładami drobnych wyrobów rzemieślniczych minionych wieków.


























piątek, 9 czerwca 2017

                         Pałac Konopiszte znajduje się w środkowych Czechach, 50 km na południowy wschód od Pragi. Jego najbardziej znanym właścicielem był arcyksiążę Franciszek Ferdynand, następca tronu Austro-Węgier. Nabył on pałac w 1887 roku. Na przełomie XIX i XX wieku Konopiště było najnowocześniejszym pałacem w Europie - z instalacją elektryczną, windą sięgającą III piętra, łazienkami wyposażonymi w ciepłą i zimną wodę, centralnym ogrzewaniem. Pod względem zaawansowania technicznego, inne cesarskie rezydencje - Hofburg oraz Schönbrunn stały daleko w tyle. We wnętrzu pałacu Franciszek Ferdynand zgromadził pokaźną prywatną kolekcję dzieł sztuki odziedziczoną po swoich włoskich przodkach, oraz ogromną kolekcję trofeów myśliwskich pochodzącą z polowań na całym świecie. Przebudowę pałacu przerwała dopiero tragiczna śmierć arcyksięcia, który wraz z małżonką, hrabiną Zofią z.d. Chotek, został zamordowany w Sarajewie w 1914 roku. Po rozpadzie monarchii Habsburgów w 1921 roku pałac przejęło państwo czechosłowackie. Wtedy to, po raz pierwszy, pałac i park zostały częściowo udostępnione dla ruchu turystycznego. Dzieci Zofii i Ferdynanda, Zofia, Maksymilian i Ernest, zostały wygnane ze swojego domu w Konopiszte. Uciekli wówczas do Austrii. Stąd, w 1938 roku, Maksymilian i jego brat trafili, jako pierwsi Austriacy, do obozu w Dachau. Podczas II wojny światowej stacjonowały w pałacu jednostki SS, ale nie doszło do większych zniszczeń i grabieży wyposażenia pałacu. Obecnie bryła pałacu wygląda tak jak w czasach po ostatniej przebudowie przeprowadzonej przez Franciszka Ferdynanda. Również wnętrza pałacowe zostały zaaranżowane w stopniu jak najbardziej zbliżonym do czasów zamieszkiwania w nim rodziny arcyksięcia, przy czym wykorzystano olbrzymią ilość oryginalnego wyposażenia. Obecnie księżna Sophie von Hohenberg, prawnuczka Franciszka Ferdynanda próbuje odzyskać pałac i należące do pradziadka wyposażenie.