środa, 25 września 2019

                                                                Kolejny kufer ślubny.






środa, 18 września 2019

Kolejna ikona powstała na warsztatach w Stankowicach. Ta przekonała mnie ostatecznie do zaprzestania tej formy aktywności. Teraz może będę malowała anioły .










środa, 11 września 2019

                                      Zamek Tratzberg - klejnot renesansu wśród austriackich zamków. Jego historia sięga XIII wieku kiedy to powstała tu pierwsza kamienna twierdza. Jej zadaniem miała być ochrona okolicznych terenów przed Bawarczykami. Pod koniec XV wieku dawna forteca została zniszczona przez pożar. Została odbudowana już nie przez cesarza Maksymiliana, ale przez nowego właściciela Simona Tänzla około 1500 roku jako doskonały przykład renesansowego zespołu pałacowego w Alpach.W 1554 r. Georg Knight z Ilsung, bogaty kupiec z Augsburga, nabył zamek, rozbudował i zmienił Tratzberg zgodnie z duchem epoki renesansu. Efektem tej zmiany jest wspaniale malowany dziedziniec i wykwintne renesansowe salony. W 1590 roku Tratzberg przeszedł w posiadanie  znanej i bogatej rodziny kupców Fluggers, którzy jeszcze bardziej rozbudowali zamek. Po kilku zmianach właścicieli nastał czas, kiedy Tratzberg był niezamieszkany przez 150 lat. W 1809 r. został splądrowany w wojnach napoleońskich przez bawarskich żołnierzy. Dopiero kiedy Franz Hrabia Enzenberg poślubił Ottilie Hrabinę Tannenberg w 1847 roku, zaniedbany zamek przeszedł w posiadanie rodziny Enzenbergów i od tego czasu pozostaje ich domem. Dzięki poświęceniu i staraniom rodziny, zamek o powierzchni 6800 m2, z gontowym dachem o powierzchni 5000 m2 ponownie stał się perełką wśród tyrolskich zamków. W jego wnętrzach podziwiać możemy zachowane w praktycznie niezmiennym stanie pełne wyposażenie, a także bogatą kolekcję zbroi.






































poniedziałek, 9 września 2019

                                                   Tirolo to niewielka miejscowość w północnych Włoszech, położona na północno-zachodnich obrzeżach słynnego alpejskiego uzdrowiska Merano. Jednym z jej ciekawszych zabytków jest usytuowany na malowniczej skale okazały średniowieczny zamek Tyrol (Castel Tirolo). Jego początki sięgają pierwszej połowy XI wieku, kiedy to wzniesiony został tu niewielki ufortyfikowany gród warowny. Pierwsza większa rozbudowa twierdzy miała miejsce w połowie XII wieku. Wtedy to powstała wieża oraz potężne kamienne mury obronne. Zamek był do 1253 roku siedzibą hrabiów tyrolskich i przeżywał swój wielki rozkwit za panowania hrabiny Margaret z Tyrolu, zwanej „Maultasch”, który zakończył się jednak wraz z jej abdykacją i przeniesieniem rezydencji hrabiów Tyrolu do Innsbrucka. Z końcem XVI wieku zaczyna się powolny upadek warowni. Po aneksji Południowego Tyrolu przez Bawarię w 1807 r. Zamek Tyrol został sprzedany na aukcji, prawdopodobnie w celu obrażenia uczuć Tyrolczyków, za kwotę 2000 florenów. Wreszcie w 1816 r. Miasto Merano nabyło zamek, a później podarowało go cesarzowi Franciszkowi I jako księciu tyrolskiemu. Pod koniec XIX wieku zniszczone części zamku odrestaurował Friedrich von Schmidt w stylu odrodzenia gotyckiego Po 1919 r. państwo włoskie, przejęło warownię i rozpoczęto bardzo staranne renowacje, aby w miarę możliwości doprowadzić kompleks budowlany do jego poprzedniego kształtu. Z pozostałości dawnej świetności zachowały się wspaniałe romańskie portale. Wewnątrz kaplicy znajdują się także liczne wczesnogotyckie freski i najstarsze w Tyrolu witraże. Kaplica z okrągłą absydą ma cztery ołtarze, marmurowe rzeźby, liczne malowidła ścienne i potężne ukrzyżowanie, kopię zagubionego oryginału z XIV wieku. Z drugiej strony, nad wejściem do kaplicy znajduje się najstarszy zachowany wizerunek trzynastowiecznego orła tyrolskiego. Obecnie w murach pieczołowicie odrestaurowanej warowni ma swoją siedzibę Muzeum Historyczne (Modifica di Museo storico-culturale della Provincia di Bolzano) oraz biblioteka.