poniedziałek, 28 lipca 2014

                                   Lednice- następny przystanek w drodze do domu.                                                                       W Lednicy znajduje się neogotycki zamek otoczony dwustuhektarowym parkiem. W 1996 roku obiekt ten razem z pałacem w sąsiedniej miejscowości Valtice wpisany został na listę światowego dziedzictwa UNESCO. 

Posiadłość od początku swojego istnienia (pierwsza wzmianka pochodzi z 1222 roku) aż do konfiskaty w 1945 roku należała do arystokratycznego rodu Liechtensteinów, początkowo jednego z najbogatszych arystokratycznych rodów Moraw, a od XVII wieku także książąt Liechtensteinu (Lednice stały się wówczas ich letnią rezydencją). 


                      Dawniej na miejscu dzisiejszego pałacu stała twierdza, wspominana już w 1222 roku, którą margrabia Przemysł podarował Lichtensteinom. W XVI wieku twierdzę przebudowano na renesansowy pałac, który w następnym stuleciu został zmieniony na rezydencję barokową. Później, w XVIII w. Jerzy Wingelmüller przebudował obiekt po raz ostatni – tym razem nadając mu styl nowogotycki. Fasady zostały wtedy ozdobione licznymi balkonami, wieżyczkami, wykuszami itp. W XIV w. Liechtensteinowie kupili znajdujący się niedaleko pałac w Valticach, a z terenów otaczających obydwie rezydencje utworzyli park. Nieopodal zamku powstały w tym czasie oranżeria i minaret. W XIX w. cały teren urozmaicono jeszcze wieloma zabytkowymi budowlami. 











                                              Schody zostały wykonane z jednego pnia dębu.












niedziela, 27 lipca 2014

                                       Valtice- zamek Liechtensteinów w Czechach. Pierwotnie gotycki zamek z XIII wieku został przebudowany w stylu renesansowego, a później barokowego zamku. W swojej obecnej formie został przebudowany w latach 1643–1730 według projektu włoskiego architekta Domenico Martinelli i Johanna Bernharda Fischera von Erlach. Zamek składa się z trzypiętrowych budynków z czterema skrzydłami ze stajnią, ujeżdżalnią, galerią, rokokowym teatrem i wozownią. Z okresu renesansu są zachowane dwie narożne wieże, które wiodą od niskich bocznych skrzydeł otaczających budynek główny dziedziniec honorowy. Przednia fasada budynku zamkowego jest bogato zdobiona, oś centralna budynku jest ozdobiona portalem wejściowym i wieżą. Bogato wyposażone wnętrza zamku pochodzi z XVIII w. Park zamkowy został założony w 1727 roku. Na początku XIX wieku ogród został rozbudowany i przebudowany na park krajobrazowy z rozległym widokiem. Park ma powierzchnię 14,6 ha, rosną w nim 22 rodzaje drzew iglastych i 63 rodzaje drzew liściastych.
















Na uwagę zasługuje także pałacowa kaplica. W jej wnętrzu podziwiać możemy jedną z najpiękniejszych naw kościelnych w całych Morawach. Powstała ona z inicjatywy księcia Josefa Johanna Adama z Liechtensteinu a zaprojektował ją sławny boloński architekt Antonio Maria Nicolao Beduzzi.





Obecnie w pałacu swoją siedzibę ma Narodowe Centrum Winiarskie (Národní Vinařské Centrum) oraz ośrodek szkoleniowy winiarzy. Zajmuje się ono promocją czeskich i morawskich win. Bardzo często organizowanie są tu także różnego rodzaju wystawy winiarskie oraz prestiżowe konkursy win



Barokowy kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny z XVII w.




poniedziałek, 21 lipca 2014

                                 Hofburg - jeden z okazalszych pałaców Habsburgów. Rodzina cesarska zamieszkiwała Hofburg do 1918 roku. Obecnie jest to siedziba prezydenta , centrum kongresowe oraz muzeum z bogatymi zbiorami sztuki. Nam udało się zwiedzić apartamenty cesarskie oraz muzeum Sisi.




Makieta pałacu.



                                              Muzeum - zastawy cesarskie



                                                   


                                                 Muzeum cesarzowej Elżbiety - Sisi


Centralnym tematem ekspozycji jest życie prywatne Elżbiety, jej sprzeciw wobec dworskiego ceremoniału, jej ucieczka w świat kultu piękności, jej mania zachowania szczupłej sylwetki,  uprawianie sportu i jej egzaltowana poezja. Zwiedzając muzeum idziemy śladami podlotka w rodzinnej Bawarii, jesteśmy świadkami niespodziewanych zaręczyn z austriackim cesarzem i towarzyszymy niespokojnemu życiu legendarnej cesarzowej aż do jej tragicznej śmierci w Genewie, gdzie Sisi została zamordowana w 1898 roku.
                                                        Komnaty pary cesarskiej.


                                                  Gabinet Franciszka Józefa.


 Jego sypialnia.



                                           Cesarska jadalnia.

                                           
                                           Sypialnia Sisi


                            

                                           Jej gabinet i zarazem sala gimnastyczna.


                                           Łazienka cesarzowej - pierwsza łazienka w tym pałacu.


                                 

                                        

Biblioteka


                                           Kościół św. Michała







Kościół Wotywny







                   Marmurowy pomnik nagrobny hrabiego Niklasa Salma dowódcy obrony Wiednia podczas oblężenia przez wojska tureckie w 1529 r.