środa, 29 czerwca 2016

                                      Zamek Kost - jeden z najlepiej zachowanych zamków gotyckich w Czechach. Jest własnością prywatną - w 1993 roku został zwrócony mężowi ostatniej właścicielki zamku.











Zbrojownia - broń została wypożyczona z Muzeum Wojskowego w Pradze oraz z miasta Mlada Boleslav, część zaś pochodzi z prywatnych zbiorów Kinskich.








Ostatnia właścicielka zamku (na zdjęciu) Anna Marie dal Borgo Netolicka była właścicielką zamku do roku 1948, następnie zamek upaństwowiono. Dwa lata później zamkiem zaczęła zarządzać Komisja Kultury Narodowej. Anna Marie zmarła we Włoszech w 1980 roku , więc po Aksamitnej Rewolucji w 1993 roku zamek zwrócono jej mężowi Norbertowi Kinskiemu, który przepisał go na swoich synów. Są oni do dzisiaj właścicielami zamku.











sobota, 25 czerwca 2016

Ruiny zamku Trosky w pobliżu miasta Jičín ( Czechy)
Podstawowe budowle obronne zamku w formie wież zostały wzniesione na dwóch potężnych bazaltowych wychodniach. Na niższej i bardziej rozłożystej, zwanej Babą, powstała dwupiętrowa budowla na rzucie sześcioboku, natomiast na wyższej i bardziej smukłej - budowla na rzucie prostokąta. Pod Panną umieszczono część reprezentacyjną – pałac właścicieli (części tego założenia zachowały się po dziś dzień). Wieże były połączone na północnej i południowej stronie ponad 15-metrowej wysokości i 2-metrowej grubości murem obronnym z chodnikiem. Wejście odbywało się bramami, które zachowały się mniej więcej w stanie nienaruszonym.



















wtorek, 21 czerwca 2016

                                               Kolejna, szósta i chwilowo ostatnia strusia szkatułka. Nie było łatwo, ale efekt końcowy bardzo mi się podoba - zwłaszcza tej ostatniej pracy. Pewnie za jakiś czas wrócę do strusich wydmuszek bo mam jeszcze kilka pomysłów wartych wypróbowania. A ja oczywiście znowu zostałam bez szkatułki .







piątek, 17 czerwca 2016

                               Królewski zamek Bezděz jest jednym z najważniejszych czeskich zabytków gotyckich.W 1662 roku zamek zamieniono na klasztor, w którym trzymano kopię posągu Czarnej Madonny Monastyrskiej i stał się celem wędrówek tysięcy pielgrzymów jako znaczące miejsce kultu maryjnego. Wejście na zamkowy dziedziniec otwiera potężna brama. Po lewej stronie znajduje się jedno z najważniejszych pomieszczeń – wczesnogotycka kaplica wybudowana na wzór francuskich katedr. Pomieszczenie przyległe do kaplicy stanowiło pierwotnie część pałacu królewskiego. W czasach istnienia tutaj klasztoru mnisi postanowili je zamurować i stworzyli w tym miejscu kryptę, w której chowali swoich współbraci. Kolejnymi pomieszczeniami są wnętrza pałacu królewskiego, składające się z kilkunastu komnat, z których jedynie pięć sal położonych na parterze budowli udostępnionych jest do zwiedzania. Obok królewskiego pałacu wznosił się pałac burgrabiego, czyli pełnomocnika władcy, który w królewskim imieniu zarządzał pałacem sprawując zarazem obowiązki sędziego. Na pałacowym dziedzińcu zwraca uwagę wielka cysterna wodna głęboka na prawie siedem metrów. Drugi zamkowy dziedziniec otaczają pozostałości tzw. Manskich pałaców, w których mieszkała szlachta, stanowiąca zamkową drużynę króla. Wielka wieża wznosząca się na wysokość 634 metry nad poziomem morza, a 34 metry nad zamkowym dziedzińcem stanowi najwyższy punkt zamku Bezděz. Mury tej budowli w jej dolnych partiach mają ponad 3 i pół metra grubości. Z wieży roztacza się rozległy widok na cały Czeski Raj i zamykające horyzont Karkonosze.



                             Wspinaliśmy się ostro pod górę, szlakiem drogi krzyżowej z pustymi kapliczkami , trzema bramami i mocnym postanowieniem, że nigdy więcej tu nie przyjedziemy.








                            Przecudne widoki trochę wynagrodziły nam trudy zdobycia zamku.







                                                            Gotycka  zamkowa kaplica








                                                                 Pokaz sokolnika



                                                           Opuszczona plebania