wtorek, 19 sierpnia 2014

                             Gotyckie zamki krzyżackie cz.2

                          Zamek w Kwidzynie- zamek kapituły pomezańskiej wzorowany na zamkach krzyżackich. Właściwie to duży zespół zamkowo - katedralny, który łączy w jedną fortecę zarówno katedrę obronną jak i zamek. 




 Zamek zaczęto budować ok. 1233, ukończono w drugiej połowie XIV w. Skrzydła południowe i wschodnie zostały rozebrane w końcu XVIII w., od tego czasu wnętrza kilkakrotnie przebudowywano na potrzeby urzędów, a w latach 1855-1875 budowlę poddano rekonstrukcji. Obecnie mieści się tutaj muzeum.




                                               Wystawa witraży.


                                                     
                                                          Zbiory etnograficzne muzeum. 













 
Zbiory przyrodnicze



Katedra



Podczas prac archeologicznych w 2007 roku przypadkowo odkryto kryptę,w której pochowano trzech mistrzów krzyżackich. Nie zostali pochowani w Malborku trochę za karę, ale dzięki temu ich szczątki w przeciwieństwie do tych z Malborka ocalały. 



Podczas wspomnianych prac szukano szczątków błogosławionej Doroty z Mątowów, która za zgodą władz kościelnych i oczywiście na swoją prośbę została zamurowana w celi przy katedrze.





Zamek Gniew– zamek zbudowany przez Zakon krzyżacki na planie czworoboku po 1290 roku i rozbudowany w XIV i XV wieku, następnie od połowy XV do 1772 roku siedziba polskich starostów. 











Zamek w Gniewie jest jednym z prężniejszych w Europie ośrodków krzewienia tradycji średniowiecznych. To nie tylko zabytek, ale i miejsce spotkań bractw rycerskich, spektakli i inscenizacji historycznych, a także ośrodek dawnego rzemiosła – rycerze i ich damy z całej Polski zamawiają na podzamczu kolczugi, miecze i elementy zbroi. 





Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Miło mi będzie, jak zostawisz ślad ...