niedziela, 7 lipca 2024

   Esterháza  –pałac w Fertőd na Węgrzech bywa nazywany "węgierskim wersalem" . Jest to dawna rezydencja jednego z najpotężniejszych węgierskich rodów .Historia pałacu w Fertőd zaczyna się w 1720 roku, kiedy Joseph Esterhazy zdecydował o wybudowaniu tutaj pałacyku myśliwskiego. Budowla posiadała tylko 22 pokoje. Wszystko zmieniło się za sprawą księcia Miklósa Józsefa Esterházy. Ten zasłużony w walkach z Prusami arystokrata postanowił zmienić pałacyk w swoją nową siedzibę. Pałac kosztował go niebagatelną sumę 13 milionów guldenów (roczna pensja robotnika fizycznego wynosiła wtedy ok. 35 guldenów!). Zaprojektowana przez Johanna Ferdinanda Mödlhammera i Melchiora Hefele rezydencja szybko ściągnęła do Fertőd prawdziwe sławy. Na balach pojawiała się Maria Teresa, przyszły car Paweł I czy późniejszy rewolucjonista generał Francisco de Miranda. Książę dbał również o odpowiednie wykształcenie dla rodziny i swojego otoczenia - w Esterhazy pracował jako kapelmistrz sam Joseph Haynd, swoją poezję prezentował najwybitniejszy poeta węgierskiego oświecenia György Bessenyei, a goście mogli bawić się także w pałacowej operze i teatrze lalek.

 Kres świetności rezydencji nastąpił po śmierci księcia Miklósa, kiedy to rodzina opuściła miasto na blisko sto kolejnych lat. Po powrocie, jeszcze przed wybuchem I wojny światowej członkowie rodu polecili odrestaurować jedno skrzydło budowli. Ponowy ciężki okres w historii posiadłości miał miejsce w czasie II wojny światowej, kiedy to została ona splądrowana przez Armię Czerwoną i dotkliwie zniszczona. Ciekawostką są zachowane na niektórych ścianach napisy po rosyjsku wychwalające Armię Czerwoną - ot, pamiątka po trudnych latach czterdziestych... Po II wojnie światowej większość dóbr ruchomych rozkradziono, a część budynków zniszczono, niektóre pomieszczenia przeznaczając na siedzibę liceum ogrodniczego. Dopiero w 1957 roku pałac zaczął pełnić funkcję muzeum. Pełna restauracja wnętrz, odbudowa zniszczonych budowli i odnowienie zaniedbanego parku to dopiero koniec XX wieku. Trzeba jednak zaznaczyć, że przywrócenie zabytkowi jego dawnej świetności wymaga jeszcze sporego nakładu pracy.

Pałac to jeden z najpiękniejszych przykładów architektury barokowej na Węgrzech (z widocznymi wpływami rokoko). Jego centrum stanowił dawny pałacyk myśliwski wokół którego powstała nowa rezydencja. Założenie ma kształt podkowy - podstawa to sam pałac, zaś w centralnej części łuku znajduje się kuta brama, przez którą wjeżdżano na teren Esterhazy.

Pałac ma 126 pokoi, a biblioteka 22 tys. książek. W rozległym parku w stylu francuskim znajdował się pawilon chiński i opera, w której organizowane były koncerty prowadzone przez Josepha Haydna.Do dnia dzisiejszego państwo węgierskie utrzymuje w zamku apartament dla rodziny Esterházych.

                            



























Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Miło mi będzie, jak zostawisz ślad ...