niedziela, 31 sierpnia 2014
środa, 27 sierpnia 2014
Decoupage na butelkach. Zdjęcia są dodawane w kolejności od najświeższej pracy do najstarszej, co zresztą widać po poziomie pracy. Takie tam wprawki w cieniowaniach.
Tutaj ćwiczyłam efekt marmuru metodą prób i błędów oraz szorowaniem pod kranem.
A to maleństwo sprzed kilkunastu miesięcy jest oklejane sznurkiem i bielone akrylem.
niedziela, 24 sierpnia 2014
Bolesławieckie Święto Ceramiki 2014
Nie samą ceramiką człowiek żyje.
Dodatkową atrakcją był jarmark staroci.
Inne bolesławieckie atrakcje
Niewątpliwie najcenniejszym pod względem artystycznym bolesławieckim pomnikiem jest pomnik Kutuzowa, znajdujący się obecnie na terenie plant miejskich. Tutaj właśnie zakończył swoje życie słynny rosyjski dowódca - dokładnie 28 kwietnia 1813 roku.
Michaił Goleniszczew-Kutuzow (1745-1813) był jednym z najwybitniejszych dowódców rosyjskich końca XVIII i 1 poł. XIX wieku. Wsławił się już w czasie wojny rosyjsko-tureckiej w 1790 r. m.in. zdobyciem tureckiej twierdzy Izmaił. Brał udział w słynnej „bitwie cesarzy" pod Austerlitz w 1805 r. Po sromotnej klęsce Rosjan i Austriaków został na pewien czas odsunięty od dowodzenia. W czasie wyprawy Napoleona na Rosję w 1812 r. - po początkowych sukcesach francuskiego cesarza - pod naciskiem opinii publicznej został mianowany głównodowodzącym armii rosyjskiej. Jego taktyka niepodejmowania większych bitew, cofania się w głąb kraju i odcięcia Wielkiej Armii Napoleońskiej od źródeł zaopatrzenia (w połączeniu ze słynną rosyjską zimą) doprowadziła w końcu do odwrotu Napoleona, a w konsekwencji do całkowitej jego klęski. Kutuzow został obwołany bohaterem narodowym. A swoje żołnierskie życie zakończył właśnie w Bolesławcu (zmarł na tyfus). Wart odnotowania jest fakt, iż Kutuzow brał również udział w licznych kampaniach przeciwko. Polakom walczącym o swoją wolność (m.in. walczył w wojnie 1792 r. i przeciwko insurekcji kościuszkowskiej w 1794 r.) - stąd przez naszych historyków nie był traktowany zbyt przyjaźnie. Stąd też niezbyt pozytywny stosunek do samego pomnika, który „odziedziczyliśmy" po Niemcach w 1945 r. Były nawet pomysły usunięcia go lub nawet zniszczenia. Na szczęście, w końcu zwyciężyła świadomość, że pomnik jest wybitnym dziełem sztuki - i dzięki temu możemy go podziwiać do dziś.
czwartek, 21 sierpnia 2014
Szlakiem Zamków gotyckich cz.III
Zakon krzyżacki(Zakon Szpitala Najświętszej Maryi Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie)sprowadzony w 1226 roku na tereny ziemi chełmińskiej przez Konrada Mazowieckiego w celu przeprowadzenia akcji chrystianizacyjnej Prus rozpoczął w niedługim czasie planowe tworzenie suwerennego państwa zakonnego. W trakcie podboju plemion pruskich, a następnie Pomorza, sukcesywnie rozbudowywał świetnie zorganizowaną sieć zamków i twierdz. W Malborku, któremu w 1276 roku Krzyżacy nadali prawa miejskie, w latach 1278-1300 powstał warowny zamek z przeznaczeniem na siedzibę komtura. W 1309 roku podjęto decyzję o przeniesieniu tu z Wenecji siedziby wielkiego mistrza zakonu, czyniąc tym samym Malbork stolicą państwa zakonnego.
Obecnie zakon ma swoją siedzibę w Wiedniu. Zgromadzenie ma charakter elitarny i liczy jedynie 90 braci, 10 oblatów,155 sióstr zakonnych oraz przeszło 750 osób wykonujących różne zawody, ale przestrzegających regóły zakonnej. Nadal aktualną dewizą zakonną jest pomagać i leczyć. Od 1929 roku zakon jest instytucją charytatywną.Bracia prowadzą sierocińce, hospicja, domy studenckie, szkoły, przytułki, domy starców oraz ośrodki leczenia narkomanów. Na Morawach istnieje prowadzone przez nich konserwatorium muzyczne..Zakonnice prowadzą szkołę dla przedszkolanek w Bawarii. Co ciekawe, aktualny Wielki Mistrz Zakonu Bruno Platter zupełnie nie zgadza się z obrazem zakonu jaki przedstawił Henryk Sienkiewicz w ,,Krzyżakach".Dodać można jeszcze, że w latach 1732-61 Wielkim Mistrzem Zakonu był wnuk Jana III Sobieskiego.
i do domu niestety.
Subskrybuj:
Posty (Atom)