wtorek, 5 maja 2015

                                 Grabiszyce majówkowe.Malownicza wieś w pobliżu Leśnej. Miejsce moich częstych wypadów - zwykle do Anety, ale przy okazji spalania kalorii jest czym oko nacieszyć.

                                                         Koniki polskie Beaty.

                                          Rambo - pies Anety, chyba się polubiliśmy wreszcie. Kapliczka.Wybudowana w roku 1731 ( czasem podawana jest data 1730 lub 1733) ponoć jedyna w regionie świątynia husycka - Zbór Braci Czeskich. W latach powojennych służyła jako katolicka Kaplica MB Różańcowej. Jeszcze ok 15 lat temu ks. Józef Cieślik (nieżyjący już proboszcz parafii) odprawiał tam w niedzielę msze św. Obecy stan to postępująca ruina - niedawno zawaliła się wieżyczka.Co na to proboszcz z Grabiszyc i Urząd Miasta i Gminy w Leśnej?                                         Zdjęcie z jesieni, tutaj jeszcze z wieżyczką.
 Młyn typu holenderskiego, a właściwie to co z niego jeszcze zostało. Sądząc po kupce cegieł obok sukcesywnie rozbierany.Może ktoś przymierza się do budowy nowego w innym miejscu, bo koło młyńskie starannie okopane, przygotowane do zabrania. Jutro obejrzy to konserwator zabytków.                               Pałacyk z drugiej połowy XIX.Stoi pusty, ale ma właściciela.                               Pałacyków tu jest więcej, ale o nich innym razem.

2 komentarze:

  1. Witam, szukam osoby, która dobrze zna Grabiszyce Średnie. A mianowicie poszukuję domu do remontu, oczywiście razem z rodziną chcielibyśmy osiedlić się w Grabiszycach. Otóż jesteśmy z Zielonej Góry. Piękne malownicze tereny i widoki rozkochały nas w sobie. Byliśmy kilka razy przejazdem. Zauważyliśmy kilka tak jakby opuszczonych domów w drodze na kopalnie (wyjazd służbowy). Czy posiada Pani informacje do kogo należą domy w Grabiszycach Średnich numery 81 i 84? Mam nadzieję na choć trochę informacji. Na rozmowy z miejscowymi ludźmi zabrakło nam czasu. Czekam na informacje na adres koniarz_kuba@wp.pl

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo Ciekawy blog swoją drogą. Zazdroszczę spokoju i takich widoków. Pozdrawiam i z góry dziękuję. koniarz_kuba@wp.pl

    OdpowiedzUsuń

Miło mi będzie, jak zostawisz ślad ...