poniedziałek, 28 września 2015

                                                           Drezno
Znowu średnio trafiłam z pogodą. Tym razem do ponownego odwiedzenia miasta skłoniło mnie planowane zamknięcie na dwa lata Galerii Mistrzów. Trochę mało miałam czasu na dokładne obejrzenie całości ale i tak było warto. W przyszłym roku zaliczę jeszcze skarbiec.


Kościół Marii Panny- barokowy luterański kościół znajdujący się na drezdeńskim Neumarkt. Ta monumentalna świątynia to jeden z najbardziej znanych i rozpoznawalnych w Europie zabytków protestanckiej architektury sakralnej. Największy na świecie obok katedry w Strasburgu budynek wzniesiony z piaskowca, jego kopuła to najokazalsza tego typu konstrukcja wykonana z kamienia wśród kościołów leżących na północ od Alp.
Orszak książęcy – malowidło ścienne zdobiące zewnętrzną ścianę gmachu „Langer Gang” ograniczającego od północy dziedziniec dawnego średniowiecznego kompleksu rezydencji  królewskiej .
Makieta - zamek rezydencjonalny książąt Saksonii, przykład sztuki renesansowej i barokowej, znajdujący się w Starym Mieście w Dreźnie.Grünes Gewölbe (pol. Zielone Sklepienie) – galeria sztuki stanowiąca dział Staatliche Kunstsammlungen Dresden. Muzeum jubilerstwa i złotnictwa założone w 1721 roku jako skarbiec elektorów saksońskich przez Augusta II Mocnego. Jest uważane za najbogatszą kolekcję klejnotów w Europie.


                                  Zwinger i największa sala balowa na wolnym powietrzu .    
                          


Galeria Obrazów Starych Mistrzów, muzeum Państwowych Zbiorów Sztuki w Dreźnie, jedna z największych kolekcji malarstwa europejskiego na świecie.
                                             Rafael Santi – Madonna Sykstyńska
   Katedra św. Trójcy – świątynia katolicka usytuowana nieopodal rezydencji Wettynów na Starym Mieście  znana również  jako Kościół Dworski (niem. Hofkirche).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Miło mi będzie, jak zostawisz ślad ...