sobota, 24 września 2016

                           
                              Zamek Reichenstein (Burg Reichenstein), znany również pod nazwą Falkenburg, to obiekt znajdujący się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Warownia zlokalizowana jest w pobliżu miasta Trechtingshausen, w południowej części doliny środkowego Renu, we wschodniej części Lasu Bingeńskiego. Zamek stanowi połączenie architektury gotyckiej i neogotyckiej. Jej zabudowania wzniesione zostały z kamienia. Składają się z zamku, przedzamcza, zespołu fortyfikacji i kaplicy. Najstarszą częścią obiektu jest pięciokondygnacyjna wieża mieszkalna.
Nie jest pewne, kiedy powstała warownia – pierwsza wzmianka o zamku pojawiła się w 1213 roku. W drugiej połowie XIII wieku w Reichenstein ukrywała się grupa rabusiów, kierowana przez rycerza Dietricha von Hohenfelsa. Król Rudolf I Habsburg w 1282 roku wraz ze swoim wojskiem oblegał, zdobył i przy okazji zniszczył zamek. Po przejęciu nad nim kontroli nakazał jego przebudowanie, a zbójecka szajka – według legendy – została ścięta w pobliżu kaplicy św. Klemensa. Wydaje się jednak, że rabusie zostali zwyczajnie powieszeni, a Dietrichowi udało się uciec.
W kolejnym wieku cesarz rzymski Ludwik IV przekazał zamek elektorowi i arcybiskupowi Moguncji. W tym okresie zamek został nieco przekształcony – dziedziniec otoczony został podwójnym murem, dodano też przed-dziedziniec od strony północnej. Po 1573 roku twierdza zaczęła popadać w ruinę, ponieważ namiestnikowi papieskiemu w Moguncji przestało się opłacać jego utrzymanie.
Dopiero w 1834 roku przyszedł lepszy okres dla Reichenstein – ruiny zostały wykupione przez Franza Wilhelma von Barfuss, który rozpoczął odbudowę. W 1899 zamek wykupiła rodzina Kirsch-Puricelli, która dokończyła odbudowę w stylu neogotyckim. Rodzina mieszkała w twierdzy do 1936 roku. Obecny właściciel jest potomkiem rodu Puricelli.
Zamek Reichenstein jest otwarty dla publiczności. Wewnątrz, oprócz ciekawie zaaranżowanych zabytkowych sal, znajdziemy kawiarnię i sklepy z pamiątkami.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Miło mi będzie, jak zostawisz ślad ...