niedziela, 17 sierpnia 2014

                                               Szlak krzyżackich zamków gotyckich. Na koniec wakacji przy okazji wizyty u taty Gregorek postanowił przegnać mnie po zamkach krzyżackich. Do zwiedzania wybraliśmy tylko pięć zamków, bo na więcej nie było już czasu.
                                           
                                                Zamek w Golubiu (niemGollub lub Schloss Golau) – czteroskrzydłowy konwentualny zamek krzyżacki z przełomu XIII i XIV wieku, wzniesiony na wzgórzu górującym nad miastem, obecnie w granicach miasta Golub-Dobrzyń; zachowany w stylu gotycko-renesansowym.Unikat- zbroja husarska z dwoma rzędami piór,ponieważ częściej używane były pojedyncze skrzydła troczone do siodeł po zajęciu w nim miejsca przez jeźdzca. Nawiasem mówiąc jest to prezent od ekipy filmowej nagrywającej film ,ale zapomniałam jaki.


  Ciekawą postacią związaną z zamkiem jest siostra króla Zygmunta III Wazy - Anna, która obięła starostwo golubskie i przebudowała zamek  w stylu póżno renesansowym.


W tej wnęce podobno stało łoże królewny i jak głosi legenda w tym miejscu pomyślane życzenia, jeżeli nie szkodzą innym to mogą się spełnić. Oczywiście pomyślałam i jeżeli Wazówna pozytywnie rozpatrzy moją prośbę, to od razu się pochwalę .


                                         Od 1920 roku w zamku mieści się muzeum. Po wojnie pierwsze prace zabezpieczające rozpoczęto już 1947 roku, a w 1977 odbyła się tu pierwsza rekonstrukcja historyczna - inscenizacja turnieju rycerskiego.Tego typu imprezy odbywają się na zamku cyklicznie.

                             Zamek krzyżacki w Radzyniu Chełmińskim (niemRheden) – czteroskrzydłowy krzyżacki zamek komturski, wzniesiony nad brzegiem Jeziora Zamkowego na północ od miasta Radzyń Chełmiński. Obecnie w stanie trwałej ruiny. Do dzisiaj częściowo zachowało się skrzydło południowe z kaplicą (bez sklepienia), fasada w prawie pełnej wysokości, dwie narożne wieżyczki, przyległa do niego część skrzydła wschodniego, partie murów pozostałych skrzydeł oraz piwnice. Z przedzamcza zachowały się prawie w całości dolne partie murów południowego i zachodniego. Ruiny zamku są udostępnione zwiedzającym. Jest możliwość wejścia na obie narożne wieże, z których roztacza się rozległy widok na okolicę. W piwnicach znajdują się wystawy m.in. makiet budowli średniowiecznych i narzędzi tortur.

                          Na terenie zamku kręcone były sceny do filmu Pan Samochodzik i Templariusze.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Miło mi będzie, jak zostawisz ślad ...