środa, 14 czerwca 2017

                               Český Šternberk to miasto w środkowych Czechach, położone nad rzeką Sázavą. Najcenniejszą atrakcją turystyczną jest tu monumentalny gotycki zamek obronny, jeden z najlepiej zachowanych najstarszych zamków dynastycznych w Czechach. Został zbudowany w 1241 roku przez Zdeslava z Divišovec, którego ówcześni nazwali "Šternberkiem". To niezwykłe i nadzwyczajne, że do dziś zamek jest nadal w posiadaniu tej rodziny. 
Wnętrza zamku otwarte są dla zwiedzających i urządzone w stylu barokowym. Trasa zwiedzania prowadzi przez 15 bogato wyposażonych pokoi. Kolejno przechodzimy przez:
- dużą, pięknie urządzoną salę rycerską z wieloma cennymi zbiorami,
- pięknie zdobioną kaplicę św. Šebestiána,
- żółty salon z wczesnobarokową sztukaterią w stylu Ludwika XVI,
- przytulną bibliotekę z kilku tysiącami tomów ksiąg i doskonałym obrazem, który jest przypisany Peterowi Brandlowi,
- dużą jadalnię zdobioną srebrnymi arkuszami, której ściany zdobi piękna kolekcja portretów członków rodziny Šternberków,
- orientalny hall i salę śniadaniową z kolekcją srebrnych figurek oraz wyposażonych w kwieciście zdobione meble,
- gabinet Jiřího Šternberka, w którym znajduje się drzewo genealogiczne rodu Šternberków z ponad 63 portretami przodków w historycznych kostiumach i mundurach,
- cztery kolejne pokoje, w których możemy posmakować kolejno: rokoka, biedermeieru, empiru i baroku,
- salon myśliwski, którego ściany ozdobione są różnymi trofeami zwierzęcymi,
- schody wejściowe, które zamykają trasę zwiedzania, a gdzie możemy podziwiać obrazy pędzla Filipa Šternberka, przedstawiające sceny batalistyczne z XVIII, XIX i XX wieku.
Na zamku możemy podziwiać wspaniałą kolekcję grafik, miedziorytów o tematyce wojny trzydziestoletniej, tzw. srebra holenderskie czyli miniatury z XVII wieku, którą stworzył na początku XX wieku Jiří Šternberk. Kolekcja liczy 545 dzieł i stanowi jedną z najbardziej znanych tego typu kolekcji. Ekspozycje w salonach wzbogacone są kolekcjami historycznej broni, rzadkiej porcelany i różnymi przykładami drobnych wyrobów rzemieślniczych minionych wieków.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Miło mi będzie, jak zostawisz ślad ...