czwartek, 1 sierpnia 2019

       Raabs to dysponująca 130 pokojami twierdza o maksymalnej szerokości 37 mi długości 107 m. Jest jednym z największych obiektów w Dolnej Austrii i jednym z najwcześniejszych zamków kamiennych zbudowanych na terenie dzisiejszej Austrii. Jest podobno taka teoria, że w tym miejscu postawił gród Bolesław Chrobry. Tak twierdził nasz przewodnik, ale ten fakt nie jest nigdzie potwierdzony. Patrząc jednak na mapy państwa, którym rządził nasz pierwszy król nie jest to takie niemożliwe. W latach 70. XX wieku właściciel - Willy Enk, przeprowadził gruntowną renowację zamku. Zachowały się nie tylko potężne wieże, mury i sklepienia, ale także kamienne spiralne schody, gotyckie freski, które odkryto zaledwie kilka lat temu i można je było odsłonić tylko w niewielkim stopniu ze względu na spore koszty. W skrzydle południowym znajdują się sale: Wielka i Mała Rycerska. Sala koncertowa o powierzchni 180 m² jest często wykorzystywana na koncerty.
Szyb studzienny rozciąga się około 70 m w dół do dna doliny, a mechanizm kołowy jest nadal sprawny. Zamek obecnie jest własnością Richarda Pilsa. Z zamkiem związana jest ciekawa historia miłosna. Trochę informacji umieściłam przy zdjęciu ostatniej przedwojennej właścicielki zamku.
















Na początku XX wieku zamek Raabs an der Thaya należał do bogatego przemysłowca tekstylnego Hugo Klingera von Klingerstorffa, który mieszkał tu ze swoją żoną Sybille, hrabiną von Spiegelfeldt, jedną z najpiękniejszych kobiet w Wiedniu. Wiosną 1925 r. Baronowa zachorowała na płuc. Poradzono jej, aby została dłużej w cieplejszym miejscu. Baron Klinger przywiózł swoją żonę do Merano. Tam poznała młodszego o 10 lat, pochodzącego z Rosji Cyrilla Orłowa (rosyjskiego emigranta) i zakochała się w nim. 2 czerwca 1926 r. Cyrill Orlov spotkał się z baronem Hugo Klingerem von Klingerstorffem w lesie niedaleko zamku Raabs. Doszło do strzelaniny, w której obaj panowie zostali ranni, a następnie przewiezieni do szpitala w Waidhofen. Następnego ranka żandarmeria weszła do zamku. Baronowa przed przesłuchaniem popełnia samobójstwo.Sybille Klinger została po raz pierwszy pochowana na cmentarzu w Raabs / Oberndorf. Kiedy baron jej wybaczył, zbudował mauzoleum dla swojej żony w pobliżu Uhufelsen wysoko ponad Thaya. Tam odpoczywa dzisiaj obok swojej żony i dzieci. Cyrill Orłow zmarł 15 czerwca 1926 r. w szpitalu Waidhofen na zapalenia płuc. Tam też został pochowany, jego grób już nie istnieje.



http://kollmitz.at/Ruine_Kollmitz/raabs_klingertragoedie.htm

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Miło mi będzie, jak zostawisz ślad ...