sobota, 8 sierpnia 2020

                      Wieś Rogalin sięga swymi początkami XIII w. Swą sławę zawdzięcza pięknemu położeniu, ciekawej historii i niemal nienaruszonej kompozycji zespołu pałacowo-parkowego – głównej siedziby zasłużonego dla Polski rodu Raczyńskich. Przed jego powstaniem w istniejącym tu wcześniej dworze urodził się Krzysztof Arciszewski, słynny admirał floty holenderskiej i generał artylerii króla Władysława IV. Rogalin stał się centrum życia towarzyskiego, politycznego i kulturalnego w latach 70-tych XVIII w. kiedy w nowo wzniesionym pałacu Kazimierz Raczyński podejmował rzesze gości. Będąc już wówczas pisarzem wielkim koronnym, następnie starostą generalnym Wielkopolski i marszałkiem nadwornym koronnym, kształtował zarówno politykę sprzyjającą reformatorskim planom Stanisława Augusta jak i miejscowy gust artystyczny.  Krótko po wzniesieniu pałacu, fundator rozpoczął jego klasycystyczną modernizację według projektów królewskich architektów- Dominika Merliniego i Jana Christiana Kamsetzera. Dzieło to kontynuowali jego następcy, w tym wnuk Edward. Reprezentacyjne wnętrza pałacu otrzymały nową empirową dekorację, a salę balową zamieniono na neogotycką Zbrojownię z narodowymi pamiątkami. Zapewne wówczas otoczenie pałacu z rokokowym ogrodem poszerzono o park krajobrazowy z wiekowymi dębami. Ważną jego częścią stał się też kościół-mauzoleum, który mieszcząc w podziemiach kryptę grobową o pseudośredniowiecznej dekoracji. Do tradycji muzealnych zapoczątkowanych przez Zbrojownię, będącą w istocie pierwszą izbą muzealną w Wielkopolsce, nawiązał Edward Aleksander Raczyński, który dla pomieszczenia stworzonej przez siebie kolekcji współczesnego malarstwa wybudował w 1910 r. w Rogalinie publicznie dostępną galerię  w której zgromadzono, jak przed II wojną światową uważano, najznamienitsze zbiory malarstwa współczesnego na ziemiach polskich. W okresie międzywojennym pałac, należący wówczas do Rogera Raczyńskiego, wojewody poznańskiego i Ambasadora RP w Rumunii, był nadal chętnie odwiedzany przez przedstawicieli świata polityki i kultury. Podczas II wojny światowej siedziba została zaanektowana przez Hitlerjugend Gebietsführerschule, a po jej zakończeniu działał tu m.in. ośrodek kolonijny i szkoła. 

W 1989 roku pałac powrócił do Raczyńskich. Nowy dziedzic, Edward Bernard Raczyński (prezydent RP na uchodźstwie w latach 1979–1986) w 1990 roku powołał Fundację im. Raczyńskich przy Muzeum Narodowym w Poznaniu i przekazał jej pałac oraz park w Rogalinie. Do tej pory, fundacja, wbrew woli fundatora, nie może odzyskać na własność majątku rolnego, który dalej musi wydzierżawiać by spełnić swój cel statutowy ochrony jednego z najpiękniejszych krajobrazów Wielkopolski. Edward Raczyński ,ostatni męski przedstawiciel polskiej linii Raczyńskich został pochowany w Rogalinie.

Pałac przez wieki zachwycał i inspirował. Doskonałe położenie oraz niezwykła wprost architektura przyciągały sławetnych gości. Wśród nich byli między innymi Józef Mehoffer, Jacek Malczewski, Michał Gorstkin-Wywiórski czy Henryk Sienkiewicz.






















Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Miło mi będzie, jak zostawisz ślad ...