Zamek Klippenstein, który w ciągu ostatnich kilku lat został gruntownie zrekonstruowany, jest obecnie najbardziej imponującym zabytkiem architektury w mieście Radeberg. Jest to również jeden z najważniejszych zachowanych przykładów architektury suwerennej zbudowanej za panowania elektora Saksonii Moritza, słynnego władcy z dynastii Wettynów. Często rezydowali tu przedstawiciele saskiej szlachty. Wpływy renesansu widoczne są w wielu detalach architektonicznych zamku Klippenstein w Radebergu. Historia zamku sięga 1289 roku, kiedy to po raz pierwszy wzmiankowano o nim w oficjalnych dokumentach jako "Castrum Radeberch". W latach 1543-1546 Moritz z Saksonii przebudował zamek na pałacyk myśliwski i rezydencjonalny. Ze względu na swoje położenie na klifie w kształcie klina, stał się znany jako "Schloss Klippenstein" lub "Zamek Klippenstein".
Zarówno jego wykorzystanie jako rezydencji szlacheckiej, jak i wykorzystanie go jako rządowego budynku administracyjnego miało duży wpływ na historyczny rozwój kompleksu zamkowego. Dopiero w 1952 roku sąd rejonowy został przeniesiony w inne miejsce, kończąc tym samym epokę wykorzystywania zamku jako budynku administracji rządowej i otwierając drogę do jego siedziby muzeum dziedzictwa. Wszystkie te epoki odcisnęły swoje piętno na zamku.
Choć eksponaty muzeum dostarczają zwiedzającym obszernych informacji na temat historii architektonicznej i użytkowej zamku, to właśnie sam zamek pozostaje najważniejszą atrakcją muzeum. "Kuchnia" i przylegający do niej Skarbiec w południowym skrzydle zamku głównego, w którym znajdują się cenne przedmioty z różnych okresów historii zamku, są centralnymi elementami nowo powstałej ekspozycji. ("Kuchnia" bierze swoją nazwę od osadów sadzy, które wciąż pozostają na jej suficie.) W przyległych pokojach można zapoznać się z bogatą historią miasta Radeberg, sięgającą od jego założenia do połowy XIX wieku.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Miło mi będzie, jak zostawisz ślad ...