czwartek, 28 lipca 2022

 Wysoko w północno-zachodniej części Waldviertel, w pobliżu granicy z Czechami, w najwyższym punkcie najstarszego miasta piwowarskiego Austrii, znajduje się renesansowy zamek Weitra.

Zamek kryje tysiącletnią historię. Między 1201 a 1208 rokiem Hadmar II. zakłada miasto i buduje zamek. Był wielokrotnie oblegany, np. dwukrotnie przez husytów ,w 1426 i 1431 r.,czy przez Węgrów w 1486 r. W 1508 r. majątek przejmuje Władysław z Pragi . W tym czasie Weitra staje się jednym z największych i najbogatszych miast ówczesnego Waldviertel. W 1581 r. cesarz habsburski Rudolf II. miasto i majątek przekazuje Wolfowi Rumpfowi z Wiehlroß , który kazał przebudować zamek według planów cesarskiego mistrza budowlanego Pietro Ferrabosco. Ferrabosco, który również zbudował Schallburg w Wiedniu, przekształca stare mury we wspaniały renesansowy zamek .Prace budowlane trwały do ​​1606 roku. Częściowo zbudowano fundamenty starego Kuenringerburga. Po pożarach w latach 1747 i 1757 do wąskich boków dachu dobudowano barokowe szczyty wolutowe. 

   Po śmierci Rumpfa zamek przeszedł w ręce hrabiów Fürstenbergów i jest w ich posiadaniu do dziś.  Pożary i wojny pozostawiły na zamku widoczne ślady, zamek i dwór bardzo ucierpiały na skutek II wojny światowej. Całkowite zdewastowanie zamku tuż po zakończeniu wojny przez sowieckie wojska okupacyjne to absolutny minus. Zamek został uratowany przed upadkiem znacznymi kosztami finansowymi. 

  Zamek składa się z masywnej czworobocznej budowli, której po północnej stronie podłużnej dominuje wieża. Cztery barokowe szczyty i trzykondygnacyjne arkady ożywiają dziedziniec renesansową fontanną . Kolumny arkadowe zdobią głowy lwów, muszle i stylizowane miecze – symbole miasta Santiago de Compostela . Wielkim Mistrzem zakonu rycerskiego o tej samej nazwie był Wolf Rumpf z Wiehlroß . 

Dzięki swoim eksponatom i dziełom sztuki muzeum zamkowe przenosi do bogatej historii z czasów Kuenringów i Fürstenbergów . W tym samym czasie można poznać tajniki rzemiosła Waldviertel , historię gospodarki regionalnej, a także budownictwo dworskie i cywilne. Stała ekspozycja w  muzeum browarnictwa poświęcona jest tradycji piwowarskiej Weitry, która istnieje od 1321 roku. Liczne zabytki i narzędzia browarnictwa, ale także skarby kolekcjonerskie z prywatnych kolekcji oraz gromadzone przez lata „relikwie piwa” dają żywy obraz wielowiekowej tradycji piwowarskiej. Z zamkowej wieży roztacza się oszałamiający widok rozciągający się od miasta Weitra ze średniowiecznymi murami miejskimi poza granice kraju.





























Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Miło mi będzie, jak zostawisz ślad ...